Ukrajinsko-slovenský seminár

dátum uverejnenia: 17. 7. 2017
čas: 11:31
kategórie: , Zväz

Ukrajinsko-slovenský seminár

Ukrajinsko-slovenský seminár

V dňoch 19. - 21. júna 2017 sa v ukrajinskom Užhorode v blízkosti ukrajinsko-slovenskej hranice uskutočnil medzinárodný ukrajinsko-slovenský seminár "Úspechy a výzvy školských odborových zväzov". Po ceste na Ukrajinu sa predsedníctvo zväzu zastavilo v sprievode ukrajinského honorárneho konzula p. Obického na návštevu ZŠ Lúčky vo Vranove nad Topľou, kde ich čakal krátky kultúrny program v podaní mladých talentovaných žiakov.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy Ukrajiny zastupovali na seminári prezident Georgiy Trukhanov a vedúci regionálnych organizácií. Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku viedol delegáciu pozostávajúcu z podpredsedov zväzu zodpovedných za primárne, stredné a vyššie vzdelávanie a členov predsedníctva, ktorí sú vedúcimi regionálnych organizácií a organizácií na vysokých školách. Oba odborové zväzy sú členmi Európskeho odborárskeho výboru pre vzdelávanie.

V prvý deň seminára navštívili účastníci Užhorodskú národnú univerzitu, jednu z najvýznamnejších univerzít na Ukrajine s viac ako 14 000 študentmi rôznych národností. Účastníci sa oboznámili s medzinárodnou spoluprácou univerzity, aktivitami miestnej odborovej organizácie a navštívili vedúcu Katedry slovenskej filológie.

Popoludní navštívili zástupcovia oboch zväzov Užhorodskú strednú školu špecializujúcu sa na výučbu slovenského jazyka a Centrum slovenskej kultúry. Odborníci hovorili s učiteľmi a žiakmi a boli informovaní o aktivitách centra.

Ukrajinsko-slovenský workshop pokračoval ďalší deň ako okrúhly stôl. Obidvaja predsedovia prezentovali svoje organizácie, vzdelávacie systémy, aktivity, úspechy a súčasné výzvy odborovej práce na Ukrajine a na Slovensku. Ukrajinský systém vzdelávania

Georgi Trukhanov zdôraznil, že slovensko-ukrajinské väzby majú dlhoročnú priateľskú tradíciu.

"Dnes je Slovensko našim blízkym a dobrým susedom a je plnoprávnym členom Európskej únie, NATO, jednou z najrozvinutejších krajín strednej a východnej Európy. My, pedagógovia, ktorí máme spoločné historické zázemie si s potešením vymieňame skúsenosti z našej odborárskej činnosti v období veľkých reforiem v krajine, skúsenosti s ochranou práv a záujmov našich členov v novom prostredí ", zdôraznil.

Georgiy Trukhanov následne hovoril o smerovaní odborového hnutia v súčasnosti, ktoré je zamerané najmä na ochranu práv členov odborov, načrtol formy sociálneho partnerstva a výzvy, ktoré existujú vo vzdelávacom systéme.

Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy, vo svojom príspevku informoval o vzdelávacom systéme na Slovensku, nedávnych zmenách v legislatíve, postavení učiteľov v spoločnosti a činnosti odborového zväzu. Konkrétne načrtol prebiehajúce rokovania s úradmi o zvyšovaní miezd pre pedagogických a odborných zamestnancov. Kolegovia z oboch zväzov dopĺňali správy vedúcich delegácií a zdôrazňovali rôzne aspekty činnosti odborov.

Na konci semináru bola podpísaná Dohoda o spolupráci medzi odborovými zväzmi Ukrajiny a Slovenska, ktorá je zameraná na vzájomnú podporu pri presadzovaní práv zamestnancov školstva, výmenu skúseností v oblasti školstva a vedy či na koordináciu spoločných stanovísk na medzinárodnej úrovni.

Pavel Ondek poznamenal, že spolupráca medzi organizáciami bude užitočná pre pedagógov i študentov na oboch stranách hranice. Napokon mnohí ukrajinskí študenti už študujú na slovenských vysokých školách, kde ich priťahuje podobný jazyk, blízkosť Ukrajiny a možnosť získať kvalitné európske vzdelanie.

Na záver Georgiy Trukhanov podčiarkol: "Bolo to tu v Užhorode, kde prezident Ukrajiny Petro Poroshenko spolu s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom otvorili 14. júna tohto roku symbolické dvere bezvízovej Európy pre Ukrajincov. Spolu s Pavlom Ondekom teraz otvárame novú stránku v histórii vzťahov medzi odborovými zväzmi učiteľov našich krajín. "

 

prejsť na zoznam aktualítPartneri

partner2 partner3 partner4 partner6 partner7 partner1

Sme členmi

partner5 partner6 partner7