Príhovor ministerky školstva k novému školskémmu roku

dátum uverejnenia: 2. 9. 2019
čas: 10:38
kategórie: Zväz

Príhovor ministerky školstva k novému školskémmu roku

Prevzaté z TASR:

M. Lubyová: Kvalitné vzdelávanie závisí od kvalifikácie a motivácie pedagógov

Bratislava 1. septembra (TASR) - O žiakov na školách sa bude v novom školskom roku 2019/2020 starať 90.000 pedagogických a odborných zamestnancov. Kvalitné vzdelanie závisí najmä od ich kvalifikácie a motivácie, uviedla to v nedeľu vo svojom príhovore na RTVS pred začiatkom nového školského roka ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS).

Šéfka rezortu školstva uviedla, že ministerstvo si ako jednu z najvyšších priorít tohto volebného obdobia stanovilo zlepšenie ich pracovných podmienok a najmä zvyšovanie platov. "Vďaka štyrom valorizáciám budú od 1. januára 2020 platy všetkých zamestnancov škôl vyššie o 38 percent v porovnaní so septembrom 2016. Osobitne ma teší, že sa nám okrem toho podarilo zvýšiť o takmer desať percent nástupné platy mladých pedagógov," uviedla Lubyová.

V tomto školskom roku začína platiť aj nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý má zlepšiť školské prostredie. "Zabezpečí väčšiu ochranu pred sociálno-patologickými javmi, medzi ktoré patrí napríklad šikana. Medzinárodný prieskum OECD TALIS ukázal, že na Slovensku prišlo so šikanou do kontaktu deväť percent účastníkov. Je to menej než priemer OECD, ktorý bol 14 percent. Napriek tomu šikana je negatívnym javom, ktorý nemôžeme tolerovať a treba s ním bojovať na všetkých úrovniach," poznamenala Lubyová. Poukázala tiež nato, že zákon podstatne znížil úväzky vychovávateľov pri zachovaní ich platov. Okrem toho tiež spomenula zavedenie novej kategórie odborného zamestnanca - školský kariérový poradca.

Lubyová vyzdvihla, že aj učitelia sa potrebujú vzdelávať. Povedala, že rezort školstva bude inovovať obsah celoživotného vzdelávania, rovnako bude podporovať aj sieťovanie medzi učiteľmi a školami.

Šéfka rezortu školstva tiež priblížila jednu z najväčších zmien nového školského roka. "Kým doteraz bolo možné na základnej škole ako prvý cudzí jazyk študovať len angličtinu, po novom si budú môcť žiaci a rodičia vybrať aj iný cudzí jazyk. Anglický jazyk zostáva povinný aj naďalej a pokiaľ si ho žiak nevyberie ako prvý, začne v ňom povinne najneskôr na druhom stupni základnej školy," vysvetlila.

Lubyová uviedla, že do školských lavíc sa v pondelok 2. septembra vráti viac ako 660.000 žiakov, z nich bude takmer 60.000 prvákov. Poznamenala, že školákov čaká 190 vyučovacích dní a 176 dní voľna a popriala im, aby zažili príjemné chvíle pri objavovaní nových poznatkov. Pedagógom zapriala veľa energie, zdravia, síl v práci so školákmi, rodičom zas, aby im ich deti robili po celý školský rok radosť.

Martina Lubyová, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann


prejsť na zoznam aktualítPartneri

partner2 partner3 partner4 partner6 partner7 partner1

Sme členmi

partner5 partner6 partner7